Google komt met besturingssysteem: Chrome OS
woensdag 8 juli 2009 - Door: Ger ElskampGoogle ontwikkelt een eigen besturingssysteem voor pc's. Negen maanden na het verschijnen van de Google Chrome browser komt Google met een plan voor het Chrome OS. Het besturingssysteem wordt een natuurlijke uitbreiding van de Chrome browser. Google ziet dit als een herontwerp van wat een besturingssysteem zou moeten zijn.
Google Chrome OS is een open source besturingsysteem, dat in eerste instantie bedoeld is voor Netbooks. Het is een licht besturingsysteem, dat de basis functionaliteit biedt voor het gebruik van een computer en het leven op het web. Eenvoud, snelheid en veiligheid, zijn de belangrijkste eigenschappen van het Google Chrome OS. Het ontwerp richt zich op snel starten, om snel binnen een paar seconden op het web te komen. Het gebruikersinterface is minimaal en gericht om buiten beeld te blijven. De gebruiker beweegt zich vooral op het web. Net als bij de Chrome browser gaan de ontwerpers terug naar basis door de onderliggende beveiliging van het besturingssysteem opnieuw te ontwerpen, zodat u als gebruiker niet met virussen, malware en veiligheids-updates geconfronteerd wordt. Het moet gewoon werken!
Later dit jaar zal Google de broncode vrijgeven. Netbooks voorzien van het Google Chrome besturingsysteem zullen in de tweede helft van 2010 beschikbaar komen. Er zijn al gesprekken met partners en Google zal met de open source gemeenschap in contact treden om hun visie te delen en te zorgen dat iedereen begrijpt wat de bedoeling is.
Google Chrome OS is geschikt voor het X86- zowel als het ARM-processor platform. Google zal met verschillende oem-fabrikanten samen netbooks uitbrengen volgend jaar. De architectuur is eenvoudig: Google Chrome draait in een nieuwe windowsschil boven op een Linux kernel. Voor de applicatieontwikkelaars is het web het ontwikkelplatform. Alle web-toepassingen zullen er op werken en nieuwe toepassingen kunnen worden ontwikkeld, door een favoriete web-technologie te gebruiken. Bovendien werken deze toepassingen niet alleen op het Google Chrome besturingssysteem, maar op iedere standaard browser op Windows, Mac en Linux, waardoor er een enorme gebruikersbasis ontstaat ongeacht het platform.
Google Chrome OS is een nieuw project los van Android. Android is ontworpen voor verschillende apparaten, van telefoons tot set-top-boxen tot netbooks. Google Chrome OS is bedoeld voor mensen die de meeste tijd op het web doorbrengen en is ontworpen voor computers van kleine netbooks tot grote desktopsystemen. Daar waar de beide besturingsystemen elkaar overlappen, zal de vrije keuze de innovatie stimuleren waar iedereen, inclusief Google, van kan profiteren.
Met het Google OS heeft Google goed geluisterd naar de duidelijke boodschap van de gebruikers. Computers moeten beter worden. Geen tijd verspillen met opstarten van de computer. De computer moet net zo snel blijven als hij was bij aanschaf. Opgeslagen gegevens moeten overal beschikbaar zijn, de gebruiker moet zich niet druk hoeven maken over het kwijt raken van de computer of het vergeten van het maken van een back-up. Nog belangrijker, niemand wil uren besteden aan het configureren van de computer, bij het aansluiten van ieder nieuw stuk hardware en steeds maar terugkomende software updates.
Gerelateerde artikelen
- 26.01.10 Acer als eerste met Chrome netbook
- 15.09.09 Besturingssysteem BeOS herrijst in de vorm van Haiku
- 28.08.09 Nokia N900, de toekomst voor mobiel internet?
- 27.08.09 Sharp 5-inch PC-Z1 smartbook met Ubuntu
- 15.07.09 Microsoft CEO Ballmer lacht om Google OS concurrentie
- 13.07.09 HP en Acer ontwikkelen Google Chrome OS netbooks
- 02.07.09 Chrome sneller dan Firefox 3.5
- 11.05.09 Google promoot Chrome via reclamespotjes op tv
- 18.03.09 Nieuwe versie Chrome-browser is 25 procent sneller
- 02.02.09 Google Chrome imiteert Safari
- 12.01.09 Google introduceert Chrome 2.0 Alpha
- 02.12.08 Google Chrome krijgt plugins, stijgt in populariteit
- 21.11.08 S3 Chrome 500-serie gelanceerd
- 24.09.08 Chrome-gebruikers keren terug naar Firefox en IE
- 05.09.08 Google past EULA Chrome aan
reageer op dit artikel print artikel stuur artikel door
Reacties op dit artikel
woensdag 08 07 2009 (12:11)
Het is leuk, en ik hoop dat je er ook games op kan spelen dat zou super zijn (PC Games die op een CD/DVD staan)
woensdag 08 07 2009 (12:47)
Dat wordt dus aandelen Novell suse (sponsored by MS) en Redhat dumpen. De Linux markt zal een paar hevige verschuivingen krijgen na deze Chrome OS introductie, gecombineerd met Google Apps.
woensdag 08 07 2009 (12:47)
Google wil ????n ding en dat is al jou gegevens. De Chromebrowser presteert maar matigen dus proberen ze wat nieuws. Ik krijg liever gewoon een factuur zoals bij Microsoft dan dat al mijn email en internetverkeer wordt doorgesnuffeld zoals bij Google. Google verdient geld door jou gegevens voor anderen te gebruiken. Voor mensen die geen geld voor Windows of een MacOS willen betalen is er Linux. Er wordtveel geroepen over Microsoft,maar wat nu als telefoonOS Android, de browser Chrome en straks hetChromeOS nettzo marktdominant worden als de zoekmachine? Dan rules Google the world. Enig idee hoeveel macht ze dan zouden hebben? Vraag me af hoeveel mensen daarbij stil staan. Microsoft is daarbij vergeleken helemaal niets. Google is het grote gevaar voor de toekomst!
donderdag 09 07 2009 (21:13)
@John: voor Windows games heb je windows nodig, zo simpel is het. @rechter: het klinkt nu of Google kwaad in de zin heeft. Dat geloof ik niet. Maar je hebt volledig gelijk dat je niet blij mag worden van alle informatie die Google ter beschikking heeft. Dat kan misbruikt worden op manieren waar je niet blij van wordt. Zover is het niet, maar als het wel zover is, kun je niet meer terug.
vrijdag 18 12 2009 (19:59)
ik ben benieuwd of je op google chrome ook windows systemen kan draaien zo niet dan ga ik het niet gebruiken. dat men bang is dat google tegroot word snap ik wel maar ze hebben een browser gemaakt die goed werkt en veel sneller is dan die windows en daar kunnen ze bij windows een voorbeeld een nemen hp
dinsdag 19 01 2010 (08:40)
Windows sucks. Die maken al een eeuwigheid besturingssystemen, en er komt nog steeds bagger uit. Goed idee om met een ander besturingssysteem te komen. Een beetje fatsoenlijke concurentie ten opzichte van microsoft is alleen maar goed. Misschien dat ze dan eens uit die toren komen, en eens beter hun werk doen, en naar hun klanten luisteren. Klein voorbeeld, Vista sucks.



woensdag 08 07 2009 (11:13)
Klinkt erg goed, maar wat mij nog niet duidelijk is; Word dit dus een Cloud-OS, omdat je geen back-up meer maakt? Of word het gewoon een soort Linux OS?